Święty mózg

Posiadanie platformy netflix daje dostęp nie tylko do świetnej rozrywki w postaci filmów i seriali.
Osobiście daje mi również możliwość pogłębienia wiedzy.
Oczywiście od czasu wylewu, pewien temat jest dla mnie szczególny.

MÓZG
– to niezbadana granica, którą mało co rozumiemy.

Jeśli posiadacie ten pakiet obejrzyjcie sobie serial:

„Chirurgiczne cięcie”
i w nim odcinek 2: Święty mózg.

Niestety jeśli macie wstręt do krwi i noży rozcinających ciało, to będzie wam ciężko, bo jest tego tam wiele.
Bałam się zobaczyć go po tym co przeszłam i szczerze mówiąc zacisnęłam zęby i…
Powiem: NIE ŻAŁUJĘ!
Odcinek opowiada o operacji usunięcia guza mózgu. To historia operacji usunięcia dużego, nawracającego guza mózgu. Chirurg opowiada wszystko z swojej perspektywy. Jest to jego druga operacja wycięcia guza u tego pacjenta. Musi zostać on zoperowany, bo jego guz znowu rośnie. Operacja polega na wycięciu jak największej ilości guza bez uszczerbku dla mózgu.
Chirurg mówi: mózg nie powinien być otwierany, to nienaturalne. Działamy wbrew naturze, zostanie przecięta opona twarda– delikatna błona, która jest jak ostatnia brama do tajnej świątyni – jej rozcięcie widoczne na obrazku wpisu.
Mózg tańczy porusza się w górę i dół. Ten organ ma w sobie tajemnicę ludzkości. Pozwala nam się poruszać, mówić, widzieć, wąchać, rozumieć, tańczyć, śpiewać, kochać.
Jego ręce znajdują się w poruszającym mózgu. Chirurg ma szeroki wachlarz przyrządów, które kontroluje całym swoim ciałem, aby móc perfekcyjnie dopasować się do ruchów mózgu. Guz w mózgu wygląda jak perłowe kuleczki, zobaczcie sami na zdjęciu poniżej.
Operacja jest skomplikowana mały błąd podczas jego wycinania i można pozbawić pacjenta wzroku, zmienić wspomnienia. Kiedy wycinany jest guz naczynia się rozciągają, trzeba uważać ABY NIE POPRZECINAĆ MAŁYCH NACZYŃ. Zostaje po nim duża dziura.
Czasami bywa też tak, że traci pacjentów. To takie przykre, bo po takiej operacji pacjent może się nie obudzić. Tyle starań może pójść na marne.

Białe perełki to guz i obok taśma izolująca resztę zdrowego mózgu.

Dodaj komentarz